Energooszczędne urządzenia, nowoczesne maszyny, automatyzacja i usprawnienia w procesach uprawy roślin oraz hodowli zwierząt a to wszystko zasilane czystą energią ze słońca. Taką rzeczywistość coraz częściej obserwujemy nie tylko w Niemczech czy Austrii a w Polsce. Polscy rolnicy bardzo szybko dostrzegają korzyści płynące z niezależności energetycznej.
Fotowoltaika jest świetnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa rolnego. Nie ma rolnika, który w swojej działalności nie wykazuje dużego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Poniżej przedstawiamy kilka wybranych, interesujących realizacji, które mogą posłużyć jako inspiracja dla własnych rozwiązań.
Budynki gospodarcze
Gospodarstwa rolne często posiadają budynki gospodarcze, które świetnie nadają się na instalacje fotowoltaiczną. Ogromne połacie przeważnie nieskomplikowanych dachów, dają ogromne możliwości adaptacyjne. W jednym miejscu można zgromadzić duża liczbę paneli a co za tym idzie, optymalizować koszty instalacji. Panele fotowoltaiczne, mają systemy montażowe dostosowane do każdego rodzaju pokryć dachowych.
Instalacje naziemne
Instalacje naziemne to również świetne rozwiązania dla rolnictwa. Nieużytkowane połacie ziemi można przeznaczyć na mikroinstalację i stać się prosumentem, lub postawienia farmy fotowoltaicznej a co za tym idzie rozszerzyć swoją działalności o kolejne niezależne od prowadzonej działalności źródło dochodu.
Instalacje naziemne jako część zabudowań
Bardzo interesującym pomysłem, jest potraktowanie paneli PV jako części zabudowań służących np. do ochrony roślin czy zadaszeń. Takie rozwiązanie pozwala podwójnie wykorzystać posiadaną przestrzeń i czerpać z jednego obszaru podwójny zysk.
Instalacje naziemne postawione na pastwiskach
Nieszablonowe podejście do wykorzystania użytkowanych gruntów pod pastwiska, znaleźliśmy w Niemczech na farmie w Haggelbach. Korzystając z ogromnych połaci ziemi, instalacja naziemna stanęła ponad pasącymi się krowami. Podobne rozwiązania, bez aż tak dużych konstrukcji można wykonać na pastwiskach służących do wypasu owiec.
Celem takich instalcji jest oczywiście po pierwsze obniżenie rachunków za prąd a po drugie oparcie swojej produkcji rolnej na czystej odnawialnej energii.
Poniżej film, przedstawiający bardzo ciekawą niemiecką realizację instalacji PV dla rolnictwa.
Innowacyjne gospodarstwo ekologiczne
Rynkiem płodów rolnych, jak i każdym innym rządzi dzisiaj klient detaliczny. Świadomość klientów na temat pochodzenia konkretnych produktów, warunków uprawy roślin czy hodowli zwierząt rośnie z roku na rok. Budując wizerunek innowacyjnego i ekologicznego rolnictwa można tylko zyskać. Promując własne gospodarstwo w duchu odnawialnych źródeł energii dajemy mocny sygnał konsumentom o tym, że danemu producentowi zależy na środowisku i ekologii. Taką szansę koniecznie trzeba wykorzystać. Całe światowe gospodarki, których rolnictwo jest immanentną częścią szukają nowoczesnych rozwiązań które mogą wykorzystać w produkcji.
Fotowoltaika jest dzisiaj najlepszym sposobem na wykorzystanie darmowej energii słonecznej. W kolejnych latach na pewno będziemy obserwować spory wzrost instalacji dla rolnictwa. Nie trać możliwości skorzystania z tego rozwiązania już dziś.