Prąd pozyskiwany z promieniowania słonecznego jest ogólnodostępny i darmowy, można powiedzieć ze jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tyko wiedzieć jak go „złapać” – i do tego właśnie służą panele fotowoltaiczne.
Kiedy fotowoltaika zaczyna produkować prąd?
Biorąc pod uwagę fakt, że instalacja fotowoltaiczna, zaczyna działać praktycznie od momentu jej zamontowania, czyli od razu zdolna do wytwarzania prądu. Bardzo szybko jesteśmy w stanie przestawić się na Odnawialne Źródło Energii. Oczywiście niezbędne jest również podłączenie się do sieci dostawcy prądu, podpisanie z nim odpowiedniej umowy oraz montaż (przez dostawcę) licznika dwukierunkowego. Takie rozwiązanie powoduje, że nadmiar wyprodukowanej energii jest magazynowany oraz wykorzystywany w czasie, kiedy promieniowanie słoneczne ustaje.
Produkjąc 1 kWh energii, odbieramy z sieci 0,8 kWh, jeśli nasza instalcja posiada moc nie większą 10 kW. W przypadku większych instalacji niż 10 kW ta „taryfa” wynosi 0,7 kWh. Trzeba pamiętać, że rozliczenia zamykają się w ciągu 365 dni od przesłania nadwyżki do sieci. Taka „opłata” to cena jaką płacimy za magazynowanie energii.
Ekologia, która się opłaca – niezależność energetyczna
Rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie OZE, spowodowała znaczny wzrost, w Polsce i na świecie, zainteresowania mikroinstalacjami energetycznymi. W tym przypadku, oprócz tego że produkujemy czystą energię, to ta ekologia po prostu się opłaca. Prąd pozyskiwany z promieniowania słonecznego jest ogólnodostępny i darmowy, można powiedzieć ze jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tyko wiedzieć jak go „złapać” – i do tego właśnie służą panele fotowoltaiczne.
Uzyskanie niezależności energetycznej, daje inwestorom spokój na długie lata. Stale rosnące ceny energii elektrycznej, stają się mało istotne dla posiadaczy fotowoltaiki.
Mikroinstalacje – nie potrzebujesz specjalnego pozwolenia
Mirkoinstalcje definiowane są jako instalacje generujące energię z odnawialnych źródeł energii o mocy do 40kW. Jest to znaczna część wykonywanych montaży w Polsce. Takie instalacje nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń co również podnosi atrakcyjność i opłacalność inwestycji.
Program Mój Prąd
Nie bez znaczenia dla popularności montowanych instalacji jest wsparcie dla inwestorów w postaci dotacji. Obecnie najpopularniejszą dotacją w tym zakresie jest program Mój Prąd. Umożliwia on uzyskanie aż 5 000 zł. Fotowoltaika montowana jako niezależne źródło energii, może służyć jako podstawowe źródło zasilania dla całego budynku. Rachunki za prąd maleją dosłownie już w kolejnym miesiącu. Jeśli Twoje wydatki na prąd są za wysokie, takie rozwiązanie będzie idealne.
Zapotrzebowanie budynku domu na energię elektryczną w obecnych czasach raczej nie spada. Mimo, iż producenci urządzeń prześcigają się w wynajdywaniu rozwiązań coraz bardziej energooszczędnych, to i tak nasze zapotrzebowanie na energię rośnie.
FAQ: Kiedy fotowoltaika zaczyna produkować prąd?
Instalacja fotowoltaiczna, zaczyna działać praktycznie od momentu jej zamontowania, czyli od razu zdolna do wytwarzania prądu.
FAQ: Czy mikroinstalacje potrzbuja specjalnych pozwoleń?
Mikroinstalacje – nie potrzebują specjalnego pozwolenia co podnosi ich atrakcyjność inwestycyjną.
FAQ: ile energii pobiera zakład energetyczny?
20% – Instalacje do 10 kWh – 0,2 kWh z każdego 1 kWh zostaje w zakładzie energetycznym
30% – Instalacje powyżej 10 kWh – 0,3 kWh z każdego 1 kWh zostaje w zakładzie energetycznym