aien blog solar i pv

Panele Fotowoltaiczne a Solarne

Zarówno panele fotowoltaiczne jak i solarne wykorzystują promieniowanie słoneczne. Główna różnica polega na tym, że panele solarne zamieniają owe promieniowanie na energię cieplną, a panele fotowoltaiczne na energię elektryczną.

W prosty sposób można wyciągnąć wniosek, że możliwości płynące z wykorzystania prądu elektrycznego są zdecydowanie szersze, niż z energii cieplnej. Prąd wykorzystany może być do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzewania wody a przy dzisiejszej postępujące elektryfikacji pojazdów, również do ładowania baterii samochodów elektrycznych.

Trudno uwierzyć, że ogniwa fotowoltaiczne powstały prawie dwa wieki temu bo w 1839 roku. Wtedy właśnie tylko dziewiętnastoletni Alexandr Edmond Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny. To niesamowite odkrycie dało podwaliny do dzisiejszych instalacji fotowoltaicznych rozwijających się na całym świecie.

W dużym uproszczeniu schemat działania panelu PV wygląda tak:

schemat panel pv

Wykorzystując efekt fotowoltaiczny, promieniowanie słoneczne przez panel PV zamieniane jest w prąd elektryczny, a z pomocą inwertera prąd przekazywany jest do zasilania domu, oraz do połączenia z siecią energetyczną. Takie mikroinstalacje są coraz bardziej wydajne, a średnia jej moc obecnie montowana w domu to 4-5 kWp.

Schemat dziąłania kolektora solarnego (w uproszczeniu):

schemat kolektor solarny

Kolektory solarne pochłaniając promieniowanie słoneczne, ogrzewają płyn którym jest najczęściej glikol oraz woda. Ta energia cieplna transportowana jest poprzez rurę z owym płynem do ogrzania najczęściej zasobnika na wodę użytkową. Kolektory te są używane przede wszystkim jako źródło energii do ogrzania właśnie wody użytkowej, wykorzystywanej do kąpieli czy mycia. Tutaj nie mamy do czynienia z energią elektryczną. W sytuacjach kiedy energii jest zbyt mało, woda dogrzewana jest przez np. kocioł gazowy.

Istotną różnicą w tych dwóch rodzajach instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii to możliwość magazynowania i ewentualnej odsprzedaży energii. Kolektory słoneczne nie dają możliwości oddawania nadwyżek ciepła np. do sieci ciepłowniczej a tym bardziej magazynowania tej energii.

Inaczej sprawa ma się w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Tutaj przyłączamy się bezpośrednio do sieci elektrycznej (podpisujemy umowę z dostawcą prądu) a nadwyżkę produkowanego prądu odprowadzamy do magazynu. Rolę magazynu pełni tutaj zakład energetyczny. Takie rozwiązanie to przede wszystkim możliwość odbioru nadmiaru energii w okresach o zmniejszonej podaży promieniowania słonecznego. Zakład energetyczny pobiera od nas 20% tego co do niego dostarczymy. Czyli ze 100% wysłanej do niego energii, odzyskujemy 80%. Co ważne dzieje się tak tylko z energią, której nie zużyjemy na bieżąco w naszym domu.

Energia promieniowania słonecznego jest potężnym źródłem energii z którego wszyscy możemy korzystać bez ograniczeń. Technologie przetwarzania odnawialnych źródeł energii rozwijają się w niesamowitym tempie. Z miesiąca na miesiąc i z roku na rok a ich twórcy dostarczają nam nowych ciekawych rozwiązań i udoskonaleń na tym polu. Kolejne dekady na pewno będą przynosić nowinki technologiczne w tej kwestii.

FAQ: Kiedy odkryto zjawisko fotowoltaiczne?
– 1839 rok – Alexandr Edmond Becquerel

FAQ: Czy kolektory solarne to to samo co panele fotowoltaiczne?
– Nie – kolektory solarne produktują energię cieplną nie elektryczną jak panele pv.

Udostępnij ten post =>

Skontaktuj
się z Nami

E-mail: biuro@aien.pl

Tel: +48 502 300 360

Ekologia, która ewidentnie się opłaca!

Copyright Aien 2020

Tel: +48 254 667 878

E-mail: biuro@aien.pl

Polityka prywatności i cookies

Copyright Aien 2020

Tel: +48 254 667 878 biuro@aien.pl