fotowoltaika a śnieg aien

Śnieg na panelach PV – co robić?

Duże opady śniegu niejednokrotnie osadzają się grubą warstwą na panelach PV, zwłaszcza tam gdzie kąt ich zamontowania jest dość mały np. 15-20%. Śnieg na panelach fotowoltaicznych działa podobnie jak cień – zasypane śniegiem panele fotowoltaiczne nie generują prądu zbyt wiele, a niejednokrotnie produkcja jest równa zeru.

9% rocznej produkcji

Pamiętajmy, że śnieg w Polsce zalegać może jedynie w miesiącach gdzie i tak produkcja całej instalacji to zaledwie 9% rocznej produkcji. Przeliczając to na dni kiedy ewentualnie zalega śnieg – nie będzie tego zbyt dużo.

Czy zatem warto odśnieżać?

W większości przypadków problem sam się rozwiązuje. Z pomocą przychodzi słońce, które roztapia śnieg, a ten z kolei lekko zsuwa się z paneli. Panel powoli zaczyna generować energię a przy tym ciepło co jeszcze bardziej wpływa na topnienie zalegającego śniegu.

Konstrukcje na dachach płaskich

Tutaj należy zwrócić uwagę, zwłaszcza przy konstrukcjach ustawionych na dachach płaskich, czy śnieg zsuwający się z panela nie utworzył sam sobie blokady. Zamarzający śnieg zsuwający się z panela może utworzyć pod nim „górkę” która uniemożliwi kolejnym warstwom śniegu zsunięcie się z instalacji. W takim przypadku dobrze jest odśnieżyć powierzchnię pod panelami – w miejscu gdzie śnieg się osuwa, tak aby jego kolejne warstwy mogły swobodnie zjeżdżać w dół i odsłaniać sam panel PV.

Czy odśnieżenie instalacji wpłynie na produkcję prądu?

Tak. Im szybciej z instalacji zostanie usunięty śnieg, tym szybciej panele będą produkować większą ilość energii.

Moje Panele są oblodzone - czy mam skrobać lód zalegający na panelach?

Nie. Należy zmiotką lub innym podobnym narzędziem odśnieżyć panel ale skrobanie go na siłę skrobaczką, lub ostukiwanie ostrym narzędziem może go uszkodzić. Sam lód na panelu nie powinien zalegać długo. Jeśli z paneli zdjęliśmy warstwę śniegu, a pod nim jest lód, to odsłonięte panele powinny już zacząć generować energię elektryczną a przy tym ciepło, co w konsekwencji stopi lód.

Sypiący a potem topniejący i zsuwający się śnieg po panelach PV może mieć również pozytywny skutek. Mianowicie razem ze śniegiem można pozbyć się zabrudzeń, które zostały na szkle.

Czy śniego może oczyścić panele PV?

Tak.

Sypiący a potem topniejący i zsuwający się śnieg po panelach PV może mieć również pozytywny wpływ na naszą instalację. Mianowicie razem z topniejącym śniegiem można pozbyć się zabrudzeń, które zostały na szkle.

FAQ:
Czy odśnieżanie instalacji PV zwiększa ilość wytwarzanej energii: Tak
Czy skrobanie lodu na panelach może je uszkodzić: Tak.

Udostępnij ten post =>

Skontaktuj
się z Nami

E-mail: biuro@aien.pl

Tel: +48 502 300 360

Ekologia, która ewidentnie się opłaca!

Copyright Aien 2020

Tel: +48 254 667 878 

E-mail: biuro@aien.pl

Polityka prywatności i cookies

Copyright Aien 2020

Tel: +48 254 667 878 biuro@aien.pl